Haberler, Köşe Yazıları, Savunma Sanayi

Eski NATO Subayının Gözüyle IDEF-2013 Fuarı ve Rusya’nın Silahları


Türkiye Milli Savunma bakanı İsmet Yılmaz, kısacası İDEF-2013 olan Uluslararası savunma sanayii fuarının yapıldığı İstanbul’da açıklamada bulunarak,Türkiye’nin Rusya ile askeri teknoloJik işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu belirtti. Fuara 50-den çok ülke katlıyor. Fuarda Rusya’yı “Rosoboroneksport” şirketi ve “Rosteh” devlet korporasyonu temsil ediyor.

Fuar kulislerinde ortak çabalarda Rus-Türk hava savunma füze sistemini oluşturma sorunu aktif olarak görüşülüyor. “İDEF-2013” fuarının ziyaretcilerinden biri olan Havacılık Akademisi ve Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü profesörü, politik bilimler doktoru, eski askeri pilot Mesut Hakkı Çaşin,Rusya’nın Sesi Radyosuna verdiği demeçte, bu konuda ve İDEF- 2013 fuarı ile ilgili fikirlerini paylaştı.

Amur Gadjiev: Evet sayın Mesut Bey, Siz 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF-2013’ü ziyaret ettiniz. Genel olarak Sizin izlenimleriniz nasıl? Dikkatinizi çeken bir şey oldu mu? Fuarı nasıl gördünüz?

Mesut Hakkı Çaşın: Fuar, pekçok yabancı askeri uzmanın ve silah sanayisinde faaliyet gösteren şirketlerin katılımıyla gerçekleşen çok uluslu bir fuar oldu. Bu sene çok daha yüksek bir katılımı oldu. Buna hem NATO ülkeleri, hem de Rusya, Çin gibi ülkeler de katıldı. Büyük bir rekabet var ve silah sanayisindeki herkes en son yeni teknolojilerini, yeni ürünlerini, özellikle havacılık ve uzay sektöründe ve gemi inşaat sektöründe yeni ürünlerini tanıttı. Fuarda bir şekilde herkesin birbirleriyle yarıştığı, uluslararası rekabet ortamının olduğu bir pazarın sağlandığını diyebiliriz.

Amur Gadjiev: Basında Rusya-Türkiye askeri işbirliğinden söz ediliyor. Özellikle ortak Rus-Türk programı olan T-LORAMIDS çerçevesinde ortak hava savunma sisteminin kurulabileceğinden söz edilmektedir. Siz bu tür düşünceleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu fikirler gerçekçi mi yoksa bir ütopyadan mı ibaret? Bu konularda ne düşünüyorsunuz?

Mesut Hakkı Çaşın: Bir defa Rusya, Türkiye’nin açmış olduğu füze savunma ihalesinde yüksek performanslı olarak elemenin sonucunda kalan füzelerden bir tanesini bize sunuyor. Bu, S-300 olarak bildiğimiz füzelerdir. Rusya hava savunmasında NATO ile de ortaklık yapabilen bir ülke ve nitekim Yunanistan gibi NATO ülkeleri de bu füze sistemini kullanıyor. Yani, NATO ile entegrasyon edebilen silah sistemleridir bunlar, üstelik de etki menzilleri de yüksektir. Bir başka avantajı daha ileri versiyonlarını da Rusya ve Türkiye ortak olarak yapabilir diye düşünüyorum. Türkiye aynı zamanda Rusya ile hem eğitim alanında hem de Deniz Kuvvetleri ve uzay alanlarında da işbirliği yapabileceğini düşünüyorum. Nitekim Rusya’nın Deniz Kuvvetleri’ne ait bir füze feribotu İstanbul limanına demirlendi ve bu aynı zamanda Rusya’nın deniz alanındaki hava savunma ve deniz taarruz yeteneğini de Türk savunma sanayisine tanıtılması açısından fevkalade önemlidir. Rusya buradaki savunma sanayi fuarında da çok güçlü firmalarla katılmış durumdadır. Türkiye’nin hem askerleri, hem komutanları, hem akademisyenleri hem de kamuoyu Rusya’nın füzelerini merak ediyor. Bu füzelerin bir özelliği de bir yandan alçak irtifa hava savunma füze sistemi ile entegre edebilmesi, öte yandan da, Rusya’nın Moskova ve Kaliningrad gibi ileri noktada S-400’leri konuşlandırdığını düşündüğümüzde, orta ve yüksek irtifada müştereken çalışabilen bir kompleks oluşturabilmesidir. Bu sistemin bir de mobil yetenekli olması nedeniyle kullanana avantajlar sağlıyor. Bu sistemle ilgili sonunda kararını Başbakan verecektir. Zannediyorum bu da 16 Mayıs’ta yapacağı ziyaretten sonra ortaya çıkacaktır.

Amur Gadjiev: Evet Mesut Bey, sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Mesut Hakkı Çaşın: Ben de teşekkür ediyorum. Saygılar sundum

Kaynak: http://turkish.ruvr.ru


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − = 0

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>