1249082796 Haberler, Politika Gündem, Savunma Sanayi

Çin’den füze anlaşmasına destek


Çin Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin füze savunma sistemini Çinli bir firmadan almak istemesinin, ABD ve diğer ülkeler tarafından gereksiz yere siyasallaştırıldığını ve endişe edilecek bir durum olmadığını açıkladı. ABD ve NATO ise füze alımı konusunda kaygılı olduklarını yineledi.

Bakanlık sözcüsü Hua Çunying, bölgesel ya da küresel barışın etkilenmemesi için Çin’in silah ihracatında çok katı kurallara sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Çunying, “Çinli firma ile Türkiye arasındaki işbirliği iki ülke arasındaki normal askeri işbirliğidir. Umuyoruz ki ilgili tüm taraflar bu işbirliğini objektif ve rasyonel olarak değerlendirir ve siyasallaştırmaz” dedi.

NATO GENEL SEKRETERİ VE ABD DIŞİŞLERİ: ÇİN FÜZELERİ KONUSUNDA KAYGILIYIZ
NATO

Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin füze savunma sistemini Çin’den alma planlarıyla ilgili kaygılı olduklarını belirterek, Ankara’nın diğer müttefiklerle uyumlu bir sistemi seçeceğini ümit ettiğini belirtti.

Kopenhag’da düzenlenen bir toplantının ardından Reuters’a özel açıklamalar yapan Rasmussen, hangi savunma sisteminin seçileceğinin ulusal bir karar olduğunu belirterek, “Bizim için önemli olan her ülkenin sahip olduğu sistemlerin diğer ülkelerdeki sistemlerle bir arada işleyebilir olması. Umuyorum Türkiye de bu beklentiye uyacaktır” dedi.

Rasmussen, “Elbette her müttefik ülkenin bu koşulu sağlamasını bekliyorum. Bu bir NATO üyesi olmanın şartıdır” diye konuştu.

Genel Sekreter, Türkiye’nin henüz son kararını vermediğinin ve görüşmelerin devam ettiğinin farkında olduğunu da söyledi.

ABD’DEN DE BENZER BİR AÇIKLAMA GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da günlük basın toplantısında gelen bir soru üzerine, “Türk hükümetinin, NATO sistemleriyle veya kolektif savunma kabiliyetleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri hakkında ciddi kaygılarımızı ilettik” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile New York’taki BM Genel Kurulu sırasında, ABD’nin bu konudaki kaygılarını konuştuğunu ifade eden Harf, ayrıca bakanlığın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu bakan yardımcısının da konuyu Türk yetkililerle görüştüğünü kaydetti. Harf, bu konudaki görüşmelerinin devam edeceğini bildirdi.

Kaynak ; Hürriyet


3 comments on “Çin’den füze anlaşmasına destek

  1. Selamın Aleyküm .Öncelikle Şunu söylemek istiyorum madem nato Ve ABD söz konusu firmanın kendilerinin kara listesinde oldugunu söyliyip vede bu füzeleri alsa bile international radar agına entegre edilemeyecegini söylüyor Peki Yunanistan diger adıyla güney kıbrıs rum cumhuriyeti rusyadan s-300 füzelerini alırken neden bu şekilde bir müdaheleniz olmadı S-300 lü firmada rusyaya aittir neden ruslara karşı çıkmadınız şayet onlar sizin 75 yıllık düşmanınız degilmi? Bu şekilde gereksiz bahaneler üretmekte yetersiz kaldıgını düşünüyorum artık ABD ve müttefik ülkelerinin. Bu konudaki söz konusu Hava savunma Sistemenin Ortak yapımına ve alımına karşı çıkmalarının Sebebi FD-2000 Teknolojisinin s-300 den feyz alınıp s-300 sistemine göre dahada gelişmiş özellikler eklenmesi o larak görüyorum . söz konusu hava savunma sistemindeki özellik ler patriot bile geride bırakmaktadır Körfez Savaşı’nda Irak’tan gelebilecek olası tehditlere karşı çevresinde bulunan ülkelere yerleştirilen Patriot’lar, özellikle İsrail ve Suudi Arabistan’da etkin olamamışlardır. Irak’tan gelen SCUD ve Al Hussein füzelerini durdurmakta yetersiz kalan Patriot’ların, Suudi Arabistan’da %80, İsrail’de ise %50 oranında başarılı olabildikleri belirtilmiştir. Bu başarı oranlarının Suudi Arabistan ve İsrail hükümetleri tarafından sansürlenmek istediği ve gerçek başarı oranının Suudi Arabistan’da %70, İsrail’de ise %40 olduğu Bilinmektedir Ve bu yüzden Türkiye gibi sıtratejik bir konumda bulunan bir ülkenin bu sisteme sahip olmasını istemeyen ABD ve ittifak kuvvetleri Türkiye yetkililerine Baskıda bulunmaktadır. Çin hükümeti tarafından gerekli destek türk yetkilere verilmiştir Çin hükümeti türkiye ve çin arasında bulunan normal anlaşmalardan biridir diyerek bu konunun gereksiz yere siyasallatırılmasına gerek yoktur denilmiştir buda son günlerde füze savunma sisteminde en düşük fiyatı veren çinin Türkiye ‘yi Müttefiksel olarak ABD Ve nato ülkeri yerine Rusya ve çine Çekmek için Yapılan Bir Hamle oldugu olarak yorumlanmaktadır ki Şayet bende bu duruma ihtimal veriyorum zira ortagda söz sahibi olmak isteyen Ülkelerin Topraklarının bu konudan ötürü çok sıtratejik açıda bulunan Türk hükümeti ile Güçlü ve hatrı sayılır bir müttefik durumu gelişmesi gerekmektedir. Son 10 Yılda savunma Sanayi alanında kendi Saldırı Helikopterini , İnsansız Hava Aracını,Heybeliada (F-511) korveti MİLGEM porejesi kapsamında ,ALTAY TANKI PROJESİ Gibi birçok alanda 50 yıllık bir sıçrama yaptıgıda söylenebilir 10 yıllık bir sürece bu gelişmelerin ve projelerin sıgdırılması da Hükümetin de iyi işler çıkardıgını gösterir Ben Murat yar sizlere olan düşüncelerimi paylaştım TEŞŞEKKÜR EDERİM. murat_jumper_@hotmail.com

  2. ufuk ardogan

    savaşı türkiyeye getiremiyeceklerini fark etmeye başladılar canları sıkıldı!murat bey siz bu projelerin 10 yılda hayata gectiğini sanıyosanız çok safsınız!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− bir = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>